A Habsburg Birodalom felemelkedése és bukása
A Habsburg Birodalom vagy Habsburg Monarchia egy közel 600 évig tartó dinasztia, amely hatalmas befolyással bírt Közép- és Kelet-Európa felett.
A kizárólagosság fenntartására irányuló rögeszméjük a beltenyésztés révén olyan genetikai deformitásokhoz vezetett, mint a hírhedt “Habsburg-állkapocs”.
Ahogy az Ancient Origins beszámolójából kiderül, a Habsburgok Svájcból származnak, de Ausztria uraiként egész Európára kiterjesztették uralmukat, és még Amerikába, Afrikába és Ázsiába is eljutottak. Az olyan uralkodók, mint I. Rudolf és I. Miksa testesítették meg a. Miksa uralkodása a reneszánsz idején a kulturális megújulásról és a területi terjeszkedésről szólt. Tudósokkal vette körül magát, és ambiciózus projekteket valósított meg, bár gyakran a kincstár rovására. Burgundi Máriával, Merész Károly lányával kötött házassága révén pedig a Habsburg-örökséghez Burgundia is hozzáadódott.
A birodalom fénykorában, V. Károly alatt európai nagyhatalommá vált, de a vallási konfliktusok és a belső megosztottság hamarosan áldozatot követeltek. A harmincéves háború és az azt követő küzdelmek tovább gyengítették a birodalmat. A 19. századra a forradalmak és az ipari forradalom csak tovább gyorsította a Habsburgok hanyatlását.
A modernizáció felé tett lépések ellenére – például Mária Terézia és II. József próbálkozásai – a birodalom sorsa az I. világháború kitörésével megpecsételődött, ami egy korszak végét jelentette.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni